2020 PENNSYLVANIA STATE TAXIDERMY & WILDLIFE ART CHAMPIONSHIPS

~ Seven Springs, PA ~

 

 

Best of Show & Breakthrough Award Winner - $1500 – Taxidermy – Greg Pollauf – Pacific Eider

Taxidermy Today Woody Award – Brian Hendricks – Horned Toad

WASCO Award – Greg Pollauf – Pintail Drake

Competitors Best of Show Artisan Award – Sponsored by the UTA – Ron Blinsky - Whitetail

Taxidermist of the Year – Greg Pollauf – Pacific Eider

Taxidermy State Champions:

  • Whitetail – Ron Blinsky

  • Small Mammal – Brian Hendricks – Bobcat

  • Bird – Landon Martin - Dove

  • Waterfowl – Greg Pollauf – Pacific Eider

  • Reptile/Amphibian (Repro) – Brian Hendricks – Horned Toad

  • Habitat – Greg Pollauf

Competitors $$$ Awards

Sponsored by:  McKenzie, Tohickon, Head Quarters, Wildlife Gallery, PRO-1, Payer Eyes & PTA

Master Division:

  • First Place - $2000 – Greg Pollauf

  • Second Place - $1000 – Brian Hendricks

  • Third Place - $500 – Ron Blinsky

Professional Division:

  • First Place - $1000 – Tyler Coleman

  • Second Place - $500 – Chad Horst

  • Third Place - $250 – Fritz Birkhimer

Best All-Around Taxidermist – Sponsored by Tohickon Glass Eyes – Leon Lapp

Best Professional Entry – Sponsored by Tohickon Glass Eyes – Heather Miller - Coyote

Best of Category – Professional Division Winners:

  • Whitetail – Clair Weaver

  • Large Gamehead – Dennis Hedrick – Black Bear

  • Small Mammal – Heather Miller - Coyote

  • Bird – Daniel Parmer – Ruffed Grouse

  • Waterfowl – Chad Horst – Ruddy Duck

  • Habitat – Tyler Coleman

  • Miscellaneous – Crystal Halfhill

Best Amateur Entry – Sponsored by Research Mannikins – Blake Yoder – Woodduck Drake

Best of Category – Amateur Division Winners:

  • Whitetail – Tim Cloak

  • Large Mammal – Bobby Miller – Ibex

  • Small Mammal – Tim Cloak - Coyote

  • Waterfowl – Blake Yoder – Woodduck Drake

  • Reptile/Amphibian (Skin) – Brannon Usko – Black Rat Snake

  • Habitat – Bobby Miller

Rising Star Award

1st Place - $100 – Gabrielle Kobaly – Grey Squirrel

2nd Place - $75 – Blake Yoder - Whitetail

3rd Place - $25 – Jens A. Jorgensen - Perch

Best of Category – Jr. Amateur Division Winners:

  • Whitetail – Blake Yoder

  • Small Mammal – Gabrielle Kobaly – Grey Squirrel

  • Fish (Repro) – Jens A. Jorgensen - Perch

PTA Taxidermist Choice Award – Greg Pollauf – Pintail Drake

People’s Choice Awards:

  • First Place – Schaun Mack – Black Bear

  • Second Place – Larry Smith - Elk

  • Third Place – Jason Martin & Clair Weaver – Moose & Bear

Collective Artists Awards:

  • First Place – (Perry Klein Memorial Award) – Ashley & Fallon Barrett - Whitetail

  • Second Place – Daniel Parmer & Tyler Coleman – Brewers Duck Hybrid

  • Third Place – Chad Horst, Landon Martin & Scott Lengel – Ringneck Ducks

  • Honorable Mention – Brian Wagner & Darrick Bantley - Whitetail

PA Game Commission Award – Ron Blinsky - Whitetail

PA Fish & Boat Commission Award – Tom Crafton – Smallmouth Bass

Jack Wilson Memorial Award – Landon Martin - Dove

Ducks Unlimited Award – Greg Pollauf – Pacific Eider

National Wild Turkey Federation Award – Leon Lapp

Safari Club International Award – Darrick Bantley – Black Bear

PA Trappers Association Award – Brian Hendricks - Bobcat

Ruffed Grouse Society Award – Daniel Parmer

PGC Commissioners Award – Brian Hendricks – Bobcat

Best Bear Award – Sponsored by Hughes Forms – Darrick Bantley

Best Gamehead Award – Sponsored by Research Mannikins – Dennis Hedrick – Black Bear

Best Skin Mounted Reptile/Amphibian Award – Jason Krause – Timber Rattlesnake

Best Wildlife Photograph – Chad Horst – Canvasback/Redhead Hybrid

Best Replica Award – Brian Harness – Horned Toad

Ozark Woods Brian Harness Memorial Award – Heather Miller - Coyote

Van Dyke’s Most Original & Creative Award – Heather Miller - Coyote

Rick Burkholder Memorial Award – Heather Miller - Coyote

Polytranspar Award – Brian Hendricks – Horned Toad

McKenzie Taxidermist Choice Awards:

  • Whitetail Deer – Ron Blinsky

  • Lifesize Mammal – Heather Miller - Coyote

  • Bird – Greg Pollauf – Pintail Drake

  • Fish – Tom Crafton – Smallmouth Bass

Buckshot Tannery Award – Heather Miller – Coyote

Pro-1 Performance Chemicals Award – Brian Hendricks - Bobcat

The “Mounted In Alaska” Award – Heather Miller - Coyote

President’s Challenge Cup - “A Mount That Tells A Story” – Heather Miller – Coyote

McKenzie Distinguished Service Award – Jason Krause

Pre-Registered Winner – Brandyn Schimpf

© 2022 Pennsylvania Taxidermist Association